TVR në të gjitha rrjetet e transmetimit në Kosovë dhe platformat e kanaleve shqiptare në botë...

“Championsi” nis në Portugali, vendin ku hetimet për kurdisje dhe sulmet fizike janë rutinë për klubet

August 12, 2020

Portugalia do të jetë në qendër të vëmendjes së futbollit gjatë dy javëve të ardhshme, një vend ku rivalitetet mes klubeve shkojnë shumë përtej fushës së lojës. Faza vendimtare e Ligës së Kampionëve do të fillojë të mërkurën (sot), në vendin e Evropës Jugore, ku akuzat dhe veprimet joligjore që përfshijnë ekipet më të mëdha të vendit janë rutinë. Zyrtarët e klubeve nuk kanë frikë të sulmojnë njëri-tjetrin publikisht. Qeveria shpesh heton ekipet për pretendime rreth keqbërjeve.

As lojtarët e as agjentët e tyre nuk janë të lirë nga polemikat. Kohë më parë, operacionet e kërkimit dhe kapjes u zhvilluan njëkohësisht në selinë e Benficas, Portos dhe Sportingut të Lisbonës, tri klubet më të mëdha të vendit. Ndodhi pak para goditjes së pandemisë së koronavirusit, pasi autoritetet hetuan mashtrime të mundshme tatimore dhe parregullsi në futboll, në një operacion të quajtur “Offside”. Presidentët e të tria klubeve janë akuzuar për një lloj keqpërdorimi gjatë viteve të kaluara, megjithëse gjithmonë kanë pohuar pafajësinë dhe dënimet aktuale kanë qenë të rralla. Benfica, kampion i dyfishtë evropian në vitin 1960 dhe klubi më i suksesshëm i Portugalisë me 37 tituj të kampionit, ka qenë në shënjestër në më shumë se disa raste në pesë vjetët e fundit. Shitja e aksioneve të Benficas u pezullua përkohësisht muajin e kaluar, pasi akuzat e fundit u bënë kundër klubit për mashtrim tatimor të pretenduar. Benfica po vjen në një nga fitoret e saj ligjore më të mëdha, pas një rasti të profilit të lartë në vitin 2019, në të cilin një oficer i mediave te Porto u akuzua për lëshimin në mënyrë sistematike të informacionit nga “e-mailet” e brendshëm të marrë nga rivalja. Porto ishte urdhëruar nga një gjykatës të paguante afro dy milionë euro në dëm të Benficas, si dhe të kthejë çdo dokument që ai ende zotëronte në lidhje me çështjen. Në klubin e Portos kjo është thënë në kohën kur postat elektronike tregonin një skemë korruptimi që përfitonte Benfica, diçka që nuk është provuar në gjykatë. Porto pretendoi se ajo lëshoi ​​vetëm informacione që vetë gjykata i kishte konsideruar të vërteta.

Evente nga Diaspora

Toplista TVR

RRI SHLIRE - E ftuar aktorja Teuta Sadiku

RRI SHLIRE - E ftuar aktorja Teuta Sadiku

Profile nga Diaspora

#
Dr. Luljeta Shaqiri, psikologia e respektuar1
Ajo ishte vetëm 14 vjeçare, pa asnjë njohuri të gjuhës gjermane, kur u regjistrua në klasën e dytë të shkollës së mesme, një vit më vonë pati fatin të jetë praktikante në asistencë stomatologjike dhe përfundimisht, diplomoi: doktore e psikologjisë në Universitetin e Cyrihut. Një histori e paparë e suksesit. Historitë e suksesit shpesh shihen
Më Shumë