TVR në të gjitha rrjetet e transmetimit në Kosovë dhe platformat e kanaleve shqiptare në botë...

Vucic viziton Gazivodën pavarësisht deklarimeve të Veselit se Presidenti serb s’ka çka shkon atje

September 8, 2018

Kryetarit të PDK’së, Kadri Veseli, si zakonisht, nuk i ka ecur fjala as për vizitën e Presidentit të Serbisë, Aleksander Vucic në Kosovë. Kryetari i PDK’së kishte thënë se Vucic s’ka pse të shkojë në pjesën më të rëndësishme në veriun e Kosovë, në Gazivodë. Por, Vucic do të nisë vizitën pikërisht në atë vend duke mbajtur edhe një fjalim.

Kadri Veseli, para tri ditësh, kishte thënë se Aleksander Vucic s’ka çka kërkon në Gazivodë. Në këtë mënyrë, lideri i PDK’së kishte dalë kundër një vizite të tillë të shefit të shtetit serb në pjesën më të rëndësishme të Veriut të Kosovës. Kështu, Veseli kishte treguar pozicionin e shtetit të Kosovës se Gazivodë s’ka pse të shkojë një udhëheqës i Serbisë
Ky zotim është thyer të premten mbrëma kur Shteti i Kosovës është dorëzuar dhe i ka dhënë leje Vucicit të shkojë pikërisht në këtë vend. Në fakt, Vucic do të nis vizitën nga Gazivoda, ku pritet të mbajë një fjalim në ora15. “Nuk e di a vjen Vuçiqi në Kosovë, ja kemi dhënë lejen por me destruktivitet të stabilizimit në Kosovë, edhe kjo vihet në pikëpyetje. Dhe e dyta, nuk ka çka shkon te Liqeni i Gazivodës, nuk dihet as a ka me ardhë”, kishte thënë Veseli, në një reagim të para tre ditëve. Aleksander Vucic vjen në Kosovë një ditë pasi refuzoi ta takonte Hashim Thaçin në Bruksel për të folur lidhur me Marrëveshjen Finale ndërmjet dy vendeve, Vucic dhe zyrtarët tjerë serbë kanë thënë se në marrëveshjen me Kosovë do të marrin diçka duke përmendur edhe Veriun e Kosovës. Ndërkohë, Hashim Thaçi ka nisur të thotë se Kosova do të marrë Luginën e Preshevës, por nuk do të japë asgjë. Krejt këto deklarime të dy Presidentët i kanë bërë duke folur për korrigjim kufijsh ndërmjet dy vendeve.  

Evente nga Diaspora

Toplista TVR

Kadiri James - Ylli i ri shqiptar ne Canada

Profile nga Diaspora

#
Dr. Luljeta Shaqiri, psikologia e respektuar1
Ajo ishte vetëm 14 vjeçare, pa asnjë njohuri të gjuhës gjermane, kur u regjistrua në klasën e dytë të shkollës së mesme, një vit më vonë pati fatin të jetë praktikante në asistencë stomatologjike dhe përfundimisht, diplomoi: doktore e psikologjisë në Universitetin e Cyrihut. Një histori e paparë e suksesit. Historitë e suksesit shpesh shihen
Më Shumë

Donatoret