TVR në të gjitha rrjetet e transmetimit në Kosovë dhe platformat e kanaleve shqiptare në botë...

E pranon prejardhjen shqiptare, Can Yaman: Gjyshin e kam nga Prishtina, gjyshen nga Shkupi

August 22, 2018

Can Yaman është një ndër aktorët më të përfolur të momentit në shtetin turk. Aktori ka pasur një numër të madh të roleve në seriale si te “Erkenci Kus “, “Inadina Ask” dhe “Dolunay” Mediat kishin shkruar se ka prejardhje shqiptare, por deri më tani kur nuk është dokumentuar asgjë rreth kësaj teme. Megjithatë, në një intervistë së dhënë për televizionin NTV, 28-vjeçari i përgjigjet pyetjes së gazetares se ku ka lindur. Ai ia pret duke thënë se e ka prejardhjen shqiptare, pasi që gjyshen e ka shqiptare e ardhur në Turqi nga Maqedonia. “Po gjyshja ime prej babës ka lindur në Shkup të Maqedonisë, gjersa gjyshi në Prishtinë. Pra jam nga ato trojet. Unë natyrisht kam lindur në Stamboll”, pohoi aktori që rolin e parë e kishte në serialin “Gonul Isleri”. Ai ka kryer studimet në Universitetin e Drejtësisë gjersa ka kryer edhe disa kurse për aktrim, ku ka rënë në sy të regjisorëve dhe producentëve.

Evente nga Diaspora

Toplista TVR

RRI SHLIRE - E ftuar aktorja Teuta Sadiku

RRI SHLIRE - E ftuar aktorja Teuta Sadiku

Profile nga Diaspora

#
Dr. Luljeta Shaqiri, psikologia e respektuar1
Ajo ishte vetëm 14 vjeçare, pa asnjë njohuri të gjuhës gjermane, kur u regjistrua në klasën e dytë të shkollës së mesme, një vit më vonë pati fatin të jetë praktikante në asistencë stomatologjike dhe përfundimisht, diplomoi: doktore e psikologjisë në Universitetin e Cyrihut. Një histori e paparë e suksesit. Historitë e suksesit shpesh shihen
Më Shumë