TVR në të gjitha rrjetet e transmetimit në Kosovë dhe platformat e kanaleve shqiptare në botë...

Evente nga Diaspora

TELEVIZIONI TVR – BRUKSEL
LAJME DITORE
LAJMI I FUNDIT

Kosova me përfaqësues në ceremoninë e NATO-s për pranimin e Suedisë

March 11, 2024

Astrit Zemaj, përfaqësues i Kosovës për marrëdhëniet me NATO-n ka përfaqësuar Kosovën në ceremoninë e ngritjes së flamurit të Suedisë në selinë e Aleancën Veri-Atlantike në Bruksel. “Sot në margjinat e ceremonisë së ngritjes së flamurit të Suedisë në NATO,... Më Shumë

MË TË REJAT NGA POLITIKA
Belgjikë:Bllokadat u hoqën në Flanders, bllokada të reja në Wallonia

Pasi thirrjës së kryeministrit flamand  Jan Jambon  drejtuar fermerëve që të heqin bllokadat e mbetura në Flanders të enjten në...

Më Shumë
Blinken në Tiranë: Mikpritje e mrekullueshme, Rama ka qenë pranë nesh në përballimin e vështirësive

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken vlerësoi si të mrekullueshme mikpritjen në atë që ai e quajti “vendin e shqiponjave”....

Më Shumë
Hovenier: Mesazhi i O’Brien ka qenë shumë i qartë – dinari ka ndikuar në raportet me Kosovën

Ambasadori amerikan, Jeff Hovenier ka folur sërish për Rregulloren e BQK-së, dhe çështjen e ndalimit të dinarit. Ai në një...

Më Shumë
“Mirë se vjen zoti Blinken”, Tirana përgatitet për vizitën e zyrtarit të lartë amerikan! Rrugët ku do të ndalohet qarkullimi i mjeteve

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken do të vizitojë nesër për herë të parë Shqipërinë. Blinken pritet të mbërrijë në...

Më Shumë
Samiti për Ukrainën më 28 shkurt në Tiranë, Zelensky do të vizitojë për herë të parë Shqipërinë

Më 28 shkurt në Tiranë do të mbahet samiti për Ukrainën, ku padyshim fokusi do të vendoset tek lufta me...

Më Shumë
Senatorja e Nju Jorkut propozon Rezolutë për festimin e Ditës së Pavarësisë së Kosovës

Senatorja e shtetit të Nju Jorkut, Jessica Scarcella-Spanton, ka bërë të ditur se ka propozuar një Rezolutë për të përkujtuar...

Më Shumë
Sa shpenzon SHBA për NATO-n?

Pas ankesave të Donald Trump për shpenzimet për NATO-n – duke paralajmëruar se ai do ta linte Rusinë “të bëjë...

Më Shumë
Njëri është kancelar, tjetri senator – cili është gjermani dhe cili amerikani

Senatori amerikan, Chris Coons dhe kancelari gjerman, Olaf Scholz u takuan sot në Uashington, duke pozuar sipas fotografisë – për...

Më Shumë
Kurti i dha një muaj, Rohde kërkon që periudha kalimtare e vendimit të BQK-së për dinarin të zgjatet në 4 muaj

Ambasadori gjerman, Jorn Rohde, ka thënë se Kosova duhet ta zgjasë periudhën e tranzicionit për vendimin e BQK-së për katër...

Më Shumë
Kryeministri Kurti udhëton për SHBA, pritet të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit

Kryeminsitri Albin Kurti dhe ministrja Donika Gërvalla-Schëarz mbrëmë kanë udhëtuar për në SHBA. Kurti pritet të marrë pjesë në seancën...

Më Shumë
Zëdhënësja e BE-së: Korniza e dialogut është e qartë, Borrell e drejton, Kosova dhe Serbia i dinë mirë obligimet

Sot në Bruksel është organizuar konferenca e rregullt për media ku kanë marrë pjesë zëdhënës të ndryshëm të BE-së për...

Më Shumë
Ndalimi i dinarit, Rama në mbrojtje të Kurtit: Kosova ka të drejtën për të zbatuar kushtetutën e saj

Pas vendimit të Kosovës për të ndaluar dinarin, si edhe eliminimin e strukturave paralele serbe në veri të vendit, ka...

Më Shumë
Hovenier pas takimit me Kurtin: Shpresojmë të ketë pezullim të zbatimit të rregullores së BQK-së

Ambasadori amerikan, Jeff Hovenier pas takimit me kryeministrin Albin Kurti, ka thënë se shpresojnë që do të ketë pezullim të...

Më Shumë
Vazhdon takimi – me Hovenierin, edhe ambasadorët tjerë të QUINT-it në Qeveri te Kurti

Ambasadorët e vendeve të QUINT-it, që përfshin SHBA-në, Britaninë e Madhe, Gjermaninë, Francën dhe Italinë kanë shkuar në zyrën e...

Më Shumë
Rritja e trupave gjermane në Kosovë, presidentja Osmani deklarohet pas takimit me ministrin Pistorius

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim ministrin e Mbrojtjes së Gjermanisë, Boris Pistorius. Pas takimi, Osmani...

Më Shumë
Gërvalla priti në takim Ambasadorin e Belgjikës: Biseda u përqëndrua rreth situatës politike në vend

Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla ka pritur sot në takim Ambasadorin e parë rezident të Belgjikës në Kosovë,...

Më Shumë
Mbyllja e zyrave të Serbisë me polici, Zëdhënësi Stano del me reagim – Kosova t’i shmang veprimet e njëanshme

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka lëshuar një deklaratë, përmes së cilës kërkon nga Kosova që “të shmangë veprimet...

Më Shumë
Disponimi kundër Kosovës në Mal të Zi, Gjeloshaj rikonfirmon garancinë: S’ka ndryshim, po e emërojmë Ambasadorin

Pas zgjedhjeve të fundit parlamentare në Mal të Zi u zhbllokua funksionimi i disa institucioneve të drejtësisë dhe Mali i...

Më Shumë
Alarmon Abazoviq: Qeveria malazeze arriti të prishë marrëdhëniet me tri shtete të NATO-s

Lideri i Lëvizjes Qytetare URA dhe ish-kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq tha të premten se qeveria e re...

Më Shumë
Kryeministri belg u bën thirrje fermerëve t'i japin fund bllokadave

Kryeministri Aleksandër De Croo u ka bërë thirrje fermerëve protestues që t'i japin fund bllokadave të tyre, pas një jave...

Më Shumë
Bruksel :Fermerët sulmojnë Parlamentin Evropian në protestën kundër masave të gjelbërta të BE

Fermerët e indinjuar shfrynë zemërimin e tyre ndaj ndërtesës së Parlamentit Evropian në Bruksel sot, ndërsa protestat masive paralizuan trafikun...

Më Shumë
Sot hyn në fuqi rregullorja e BQK’së mbi pagesat me para të gatshme

Sot hyn në fuqi rregullorja e BQK’së mbi pagesat me para të gatshme Autoritetet në Kosovë thanë të mërkurën se...

Më Shumë
Pal Lekaj dënohet me 3 vjet e tetë muaj burgim për rastin e 53-milionëshit

Gjykata Themelore në Prishtinë këtë të mërkurë ka shpallur aktgjykimin në rastin e njohur si “53 milionëshi”. Ish-ministri i Infrastrukturës,...

Më Shumë
Janari i 2024-së i mirë për liberalizimin e vizave – bllokut të BE-së i shtohen Spanja, Emiratet Arabe dhe Izraeli

Qytetarët e Kosovës nga 1 janari i këtij viti kanë filluar të udhëtojnë pa viza në shtetet e zonës Shengen...

Më Shumë
Brukseli kërkon periudhë tranzicioni për çështjen e dinarit dhe zgjidhje me negociata

Bashkimi Evropian i ka bërë thirrje Kosovës që në kuadër të procesit të dialogut që ajo e bënë me Serbinë,...

Më Shumë
Belgjika kryeson presidencën e BE-së për 6 muajt e ardhshëm .

Javën e kaluar shënoi nisjen zyrtare të presidencës belge të BE-së. Për gjashtë muajt e ardhshëm, Belgjika do të kryesojë...

Më Shumë
Talat Xhaferi kryeministri i parë shqiptar në Maqedoni

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut ka votuar për propozimin që Talat Xhaferi të emërohet kryeministër i qeverisë teknike me detyre...

Më Shumë
Kurti i thotë QUINT-it se euroja është valuta e vetme e lejuar në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u ka thënë ambasadorëve të shteteve të QUINT-it dhe shefit të Zyrës së Bashkimit Evropian...

Më Shumë
Maqedonia e Veriut me kryeministër shqiptar.

Kuvendi i RMV-së sot do ta mbajë mbledhjen e 139-të në të cilën pritet të konstatohen dorëheqjet e kryeministrit Dimitar...

Më Shumë
O’Brien: Liderët e Ballkanit të bëjnë më shumë për të çuar rajonin përpara

Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, James O'Brien, ka thënë të enjten se ndërtimi i stabilitetit në Ballkanin...

Më Shumë
Shefi i ushtrisë britanike paralajmëron qytetarët që të përgatiten për luftë masive me Rusinë

Kreu i ushtrisë britanike ka paralajmëruar qytetarët britanikë që të përgatiten për një luftë në shkallën e konflikteve të mëdha...

Më Shumë
Presidentja Osmani në takimin me ministrin e Çekisë: Kosova meriton të marrë statusin e vendit kandidat në BE

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani priti sot në takim ministrin për Çështje Evropiane të Republikës Çeke, Martin Dvorak,...

Më Shumë
Një e katërta e banorëve në Bruksel kanë një Pasaportë të huaj.

Vitin e kaluar, 287,590 të huaj me  një pasaportë të Bashkimit Evropian jetonin në rajonin e Brukselit. Shifra vjen nga...

Më Shumë
Berisha mbërrin për herë të parë në Prokurorinë e Posaçme SPAK, deputetët demokratë në mbështetje të tij

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbërritur këtë të martë në Prokurorinë e Posaçme SPAK ku do të pyetet për herë të...

Më Shumë
Blerina Gjylameti zgjidhet numri dy i Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës: Do ta çojmë përpara anëtarësimin e Kosovës në KiE

Deputetja Blerina Gjylameti është zgjedhur zëvendës Presidente e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës. Zgjedhja e Gjylametit, e cila është...

Më Shumë
Kurti: Kemi nevojë urgjente për zgjerim të BE-së agresioni rus po vazhdon në Ukrainë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është duke marrë pjesë në samitin e Bashkimit Evropian, që po mbahet në Shkup, kushtuar...

Më Shumë
Takimi në Shkup, Rama i drejtohet BE-së: Duhet të jeni më seriozë me integrimin rajonal

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama është shprehur sot se politikanët e Bashkimit Evropian duhet të tregohen më seriozë lidhur me...

Më Shumë
Sot në Shkup po mbahet samiti i BE-së .

Liderë rajonalë të Ballkanit Perëndimor dhe zyrtarë tjerë të lartë janë mbledhur sot në Shkup të Maqedonisë së Veriut, për...

Më Shumë
Politikani i njohur Belg Michel De Maegd , personazh i edicionit të radhës në Origjina Show.

Në edicionin e radhës të Origjina Show , një emër i spikatur i skenës politike në Belgjikë , deputeti federal...

Më Shumë
Mitrovicë : Akademi përkujtimore për veprimtarin Musa Hoti

Me 16 Janar në ambientetet e amfiteatrit të Universitetit Isa Boletini në Mitrovicë , nën organizimin e Komunës së Mitrovicës...

Më Shumë
Bruksel : Homazhe dhe lule pranë bustit të heroit tonë kombëtar Gjergj Kastriotit - Skënderbeut.

Sot në Bruksel u bënë homazhe pranë bustit të heroit tonë kombëtar Gjergj Kastriotit - Skëndërbeut. Në emër të Ambasadës...

Më Shumë
Policia austriake e emigracionit arreston dhëndrin derisa po martohej, nusja mbeti e shokuar – pamjet shkaktojnë zemërim në opinionin austriak

Një dramë e madhe shpërtheu në një dasmë në Austri, kur 12 pjesëtarë të policisë së emigracionit hynë në objektin...

Më Shumë
Ministri Aliu njofton se është arritur darkordim i dyanshëm për trasenë e hekurudhës Durrës-Prishtinë

Ministri i Infrastrukturës, Liburn Aliu, ka njoftuar se tashmë përfundimisht ka një dakordim të dyanshëm për trasenë se kah do...

Më Shumë
Hasani: Kosova e ka aleat të përjetshëm Shqipërinë, Serbia të ndalë lojën qesharake të dërgimit të ushtrisë pranë kufirit

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme të Republikës së Shqipërisë, Igli Hasani pas takimit me homologen e tij, ministren...

Më Shumë
Belgjikë : Rregulla të reja për migrimin e punës, ribashkimin familjar dhe dëbimin e emigrantëve ilegalë .

Sekretarja belge e shtetit për azilin dhe migracionin Nicole de Moor ka bërë publike  projekt-ligjin e ri të migracionit. Ligjet...

Më Shumë
Kush janë vendet e Ballkanit Perëndimor që investojnë më së shumti në armatim dhe ushtri?

Në Ballkanin Perëndimor, vendet e rajonit janë duke u përqendruar në fuqizimin e kapaciteteve ushtarake si pjesë e përpjekjeve për...

Më Shumë
Spanja njohu pasaportën e Kosovës, ministri spanjoll Albares: Nuk mund të bëjmë sikur nuk ekziston, por kjo nuk do të thotë se ne e njohim sovranitetin e saj

Me hyrjen në fuqi të liberalizimit të vizave për shtetasit e Kosovës edhe Spanja ka dhënë qëndrimin e tyre se...

Më Shumë
Kurti në Reçak: Civilët u varrosën pas 4 javësh, kjo tregon që Serbia u përpoq ta deformonte të vërtetën

Kryeministri Kurti, bashkë me presidenten Osmani kanë shkuar për homazhe në Reçak, për të bërë homazhe në 25 vjetorin e...

Më Shumë
ZKM jep detaje për takimin e Kurtit me Viola von Cramon

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, takoi mbrëmë Raportuesen për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon. Zgjedhjet në...

Më Shumë
Testimi i mësimdhënësve nuk është obligativ, fillon si testim për avancim

Testimi i mësimdhënësve në Kosovë këtë vit nuk do të jetë obligativ. Këtë e ka bërë të ditur ministrja e...

Më Shumë
I pamundur shërbimi ushtarak i detyrueshëm në Kosovë – Analistët kërkojnë Ligj për Mobilizim të qytetarëve

Njohësit e rrethanave të sigurisë, vlerësojnë se Kosova e ka të pamundur ta bëjë të detyrueshëm shërbimin ushtarak por që...

Më Shumë
David Cameron nuk pajtohet me akuzat e presidentit turk për përdorim të pabarabartë forcash ndaj Houthive

Presidenti turk, Reccep Tayyip Erdogan, ka akuzuar SHBA-në dhe Britaninë e Madhe për përdorim të pabarabartë të forcave ndaj Houthive...

Më Shumë
O’Brien: Popullsia po largohet nga Ballkani Perëndimor, inkurajues angazhimi i BE-së

Ndihmëssekretari amerikan i Byrosë për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike, James O’Brien, në një konferencë për shtyp online, ka folur për...

Më Shumë
Lëkundje tërmeti në Shqipëri, ndihen në disa qytete

Një tërmet me magnitudë 4.6 ballë të shkallës Rihter ka goditur pak minuta pas mesnate Shqipërinë. Epiqendra e tërmetit ka...

Më Shumë
Mbërrijnë në Shqipëri dy helikopterët e parë Black Hawk

Mbërritje historike e helikopterëve të parë UH-60 Black Hawk të Shqipërisë. Një avion transportues C-17 i Shteteve të Bashkuara erdhi...

Më Shumë
Kalon propozimi për liberalizimin e vizave në janar të vitit 2024

Përfaqësues të vendeve anëtare të BE-së u pajtuan me propozimin që liberalizimi i vizave për Kosovën të hyjë në fuqi...

Më Shumë
Ushtrisë së Kosovës i shtohen edhe 311 ushtarë të rinj

311 kadetë të rinj në Forcën e Sigurisë së Kosovës (FSK) sot me një ceremoni shtetërore kanë dhënë betimin e...

Më Shumë
Kush është Rishi Sunak – profili i kryeministrit të ri të Mbretërisë së Bashkuar

Rishi Sunak është njeriu që do të udhëheqë Mbretërinë e Bashkuar, duke pasuar Liz Truss si udhëheqëse e Partisë Konservatore....

Më Shumë
Heqja e vizave, Samiti i radhës në Tiranë/ Procesi i Berlinit dhe vendet e Ballkanit

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka konfirmuar sot lajmin e bërë publik ditën e djeshme nga Presidenti i Këshillit Evropian, Charles...

Më Shumë
Përgënjeshtrohet lajmi për pezullimin e regjimit pa viza, Ministria e Jashtme: Shqipëria partnere e besuar e BE-së

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme reagoi sot lidhur me lajmet për mundësinë e pezullimit të regjimit pa viza...

Më Shumë
Stoltenberg flet për rritje të tensioneve dhe gatishmëri për shtim të trupave: KFOR-i i gatshëm të ndërhyjë nëse kërkohet

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg pas takimit të ministrave të Mbrojtjes ka folur për situatën e sigurisë në...

Më Shumë
Franca kushtëzon liberalizimin e vizave

Në mbledhjen e mbyllur, të mbajtur të enjten në Këshillin e Bashkimit Evropian, Radio Evropa e Lirë merr vesh se...

Më Shumë
Konfirmon Presidenca çeke, liberalizimi i vizave sot në rend dite në takimin e Grupit punues të Këshillit Evropian

Presidenca çeke e Bashkimit Evropian ka konfirmuar për Telegrafin se çështja e liberalizimit të vizave për Kosovën do të jetë...

Më Shumë
Rama në Këshillin e Europës: Kosova për Shqipërinë, si shpirti me trupin

Kryeministri Edi Rama e quajti lidhjen mes Kosovës dhe Shqipërisë si ato mes shpirtit dhe trupit, në fjalën e tij...

Më Shumë
Deputeti ukrainas flet shqip në Asamblenë e KiE-së, kërkon që të njihet pavarësia e Kosovës

Deputeti i Ukrainës, Oleksii Goncharenkjo, gjatë fjalimit të tij në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, ka folur edhe në...

Më Shumë
Njihuni me 6 vendet e BE-së ku viza e punës merret më lehtë

Lëvizja në një vend tjetër, gjetja e një pune dhe fillimi i një jete të re sigurisht që nuk është...

Më Shumë
KE me vlerësime dhe kritika për Kosovën, liberalizimi i vizave “me urgjencë”

Komisioni Evropian përpiloi tekstin e paketës së zgjerimit dhe atë të raporteve të progresit për vendet e Ballkanit Perëndimor, që...

Më Shumë
“Qoftë tash, qoftë në shekullin e ardhshëm, serbët do ta shohin se Kosova është shqiptarëve

Ambasadori amerikan  në Beograd Christopher Hill ka deklaruar se Serbia duhet të fillojë me pavarësimin e saj energjetik nga Rusia,...

Më Shumë
Bogujevci në Këshill të Evropës: Jam e mbijetuara e një masakre, Kosova qëndron krah Ukrainës

Nënkryetarja e Kuvendit, Saranda Bogujevci, ka shprehur mbështetjen e Kosovës për Ukrainën, e cila po përballet me invazionin rus. Në...

Më Shumë
Vdekja e Mbretëreshës Elizabeth II, kush është në radhë për ta trashëguar fronin pas Mbretit Charles III?

Mbretëresha Elizabeth II ishte monarkja më jetëgjatë në historinë britanike. Ajo kishte katër fëmijë, tetë nipër e mbesa dhe 12...

Më Shumë
Sulmet kibernetike, Shqipëria i këput marrëdhëniet me Iranin

Qeveria shqiptare ka ndërprerë marrëdhëniet diplomatike me Iranin duke e fajësuar për sulmin masiv kibernetik të faqeve qeveritare, përfshirë platformën...

Më Shumë
Shënohet 23 vjetori i themelimit të Policisë së Kosovës, krerët e shtetit u kërkojnë të jenë në nivel të sigurisë në çdo cep e kudo

Ceremonia e shënimit të 23-vjetorit të themelimit të Policisë së Kosovës ka nisur me parakalimin e Gardës së Policisë. Në...

Më Shumë
Arrestohet dhe dërgohet në mbajtje 81 vjeçari që tentoi ta sulmojë Rrahman Jasharajn

Personi që ka tentuar ta sulmojë të hënën kryetarin e Sindikatës së Arsimit, Rrahman Jasharaj është arrestuar. Lajmin për Gazetën...

Më Shumë
Kush është Liz Truss?

Si fëmijë, Liz Truss ka marshuar në demonstrata kundër atëbotë kryeministres konservatore, Margaret Thatcher. Në moshë të rritur, e ka...

Më Shumë
Greva në arsim, përplasen deputetet Blerta Deliu e Mimoza Kusari

Po vazhdon të mbahet në shumicën prej shkollave greva e mësimdhënësve, ndërsa kjo ka shkaktuar edhe përplasje mes deputetëve të...

Më Shumë
Mbledhja e përbashkët e dy kuvendeve Shqipëri- Kosovë në Nëntor

Kuvendi i Shqipërisë nisi sot punimet e sesionit të tretë të Legjislaturës së X. Në nisje të seancës, kryetarja e Kuvendit të...

Më Shumë
Donika Gërvalla-Schwarz i jep leje Ana Bërnabiqit për vizitë në Kosovë

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës i ka dhënë leje për vizitë kryeministres serbe, Ana Bërnabiq, që ta vizitojë...

Më Shumë
Marrëveshja Prishtinë-Beograd, Rama: Nëse Kosova do të ishte në Ballkanin e Hapur, kjo çështje do të ishte zgjidhur me kohë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama tha se marrëveshja për dokumentet mes Kosovës dhe Serbisë do të ishte arritur me kohë,...

Më Shumë
Bien çmimet e ushqimeve në tregjet ndërkombëtare

Çmimet globale të ushqimeve bien pas rifillimit të transportit të grurit ukrainas. Për të pestin muaj radhazi, çmimet globale të...

Më Shumë
​Sot përurohet Abetarja e përbashkët Kosovë – Shqipëri

Sot organizohet ceremonia e përurimit të Abetares së përbashkët Kosovë-Shqipëri, me të cilën nga ky vit shkollor do të mësojnë...

Më Shumë
Para Mbrapa

Show Biz

AKTUALE

Gjyshi më trego , kur do bëhen Një - Kosovë dhe Shqipëri !?

February 16, 2024

Gjyshi më trego , kur do bëhen Një - Kosovë dhe Shqipëri !? Kështu thotë ndër të tjera në këngën e tij Alte Shaqiri , i cili në prag të 16 Vjetorit të Pavarësisë së Kosovës sjell një mesazh të... Më Shumë

MË TË REJAT NGA SHOW BIZI
Festivali ‘Sunny Hill’ rikthehet këtë verë

“Sunny Hill” do të rikthehet këtë verë me edicionin e tij të radhës. Pas një viti pushim, festivali, që ka...

Më Shumë
Të ftuarit në “Jimmy Kimmel Live” kurrë nuk dinë nga ku mund t’ju vijë surpriza, dhe për këngëtaren e famshme shqiptare Dua Lipa, kjo nuk ishte përjashtim.

Të ftuarit në “Jimmy Kimmel Live” kurrë nuk dinë nga ku mund t’ju vijë surpriza, dhe për këngëtaren e famshme...

Më Shumë
Dafina Zeqiri zbulon sekretin, këtë vit do ketë dasmë

Dafina Zeqiri është komentuar shumë herë për detajet e dhëna për dasmë e shpesh herë është pyetur  a ka një...

Më Shumë
Ndërron jetë mbretëresha e valles shqipe Liljana Cingi

Një humbje e madhe për vallen shqipe , për skenën dhe për artin shqiptar. "Do të mbetesh në kujtesën tonë...

Më Shumë
Modeli i njohur kosovar largohet nga Kosova.

Modeli  kosovar Bekim Shllaku i cili ka një ngjajshmëri të pa parë me aktorin Italian dhe atë Turk është larguar...

Më Shumë
Hidhet shorti i “Eurovision 2024”, ja kur do të performojë Shqipëria

Shorti i gjysmë-finaleve për garën e ‘Eurovision 2024’ u zhvillua të mërkurën në Malmo të Suedisë, bashkë me një ceremoni...

Më Shumë
Britney i kërkon falje Justin Timberlake – abortoi fëmijën derisa ishte në lidhje me të

Britney Spears i ka kërkuar falje Justin Timberlake për gjërat që ka shkruar për të në autobiografinë e saj. Këngëtarja...

Më Shumë
Sharon Stone flet për njohjet përmes aplikacioneve: Isha në një takim me një të varur nga heroina

Aktorja Sharon Stone, 65 vjeçe, ka folur hapur për përvojat e saj me takimet përmes aplikacioneve. Në një intervistë me...

Më Shumë
Dua Lipa do të performojë në Pula Arena të Kroacisë në qershor

Këngëtarja me origjinë shqiptare, Dua Lipa, do të performojë në Pula Arena më 8 dhe 9 qershor. Pula Arena do...

Më Shumë
“Kush ta mbush zemrën?” – Sara Hoxha u përgjigjet ndjekësve me ironi, pas ndarjes nga Ledri Vula

Pas ndarjes që bëri zhurmë në mediat rozë nga reperi i njohur Ledri Vula, Sara Hoxha ka zgjedhur të marrë...

Më Shumë
Nikollë Nikprelaj : Këngën e parë që ia dedikova një vajze, tani është gruaja ime

Nikollë Nikprelaj është një nga artistët më të dashur për publikun. Një nga këngët e tij që bëri jehonë më...

Më Shumë
Ky person është aq i veçantë për Gresen sa ja puthë dorën

Modelja e njohur Gresa Hoti është aktive në mediat sociale duke publikuar momente të ndryshme nga jeta. Disa orë me...

Më Shumë
Melinda Ademi merr vëmendje me një paraqitje tejet elegante në Instagram

Melinda Ademi ka kapur të gjithë vëmendjen në rrjetet sociale me fotografite e saj të fundit, duke demonstruar një elegancë...

Më Shumë
TVR Model Kids Belgjikë : Faza e rëndësishme e këtij projekti.

Pas aplikimit online në faqet e TvR-së në rrjetet sociale për projektin televiziv TvR MoDel Kids Belgjikë , ky projekt...

Më Shumë
Ish-Mis Belgjika do të kandidojë në zgjedhjet e qershorit.

Ish-Miss Belgjika ka hyrë në botën e politikës, duke shpallur kandidaturën e saj për zgjedhjet federale në qershor. Julie Taton...

Më Shumë
Pas gjashtë muajve, mësohen shkaqet e vdekjes së këngëtares Sinead O’Connor

Këngëtarja e njohur irlandeze Sinead O’Connor, e cila u gjet e vdekur në shtëpinë e saj në Londër në korrik...

Më Shumë
Nis bashkëpunimi ndërmjet Televizionit TvR dhe RTV21

Të dielën  në orën 16 filloi transmetimi në të njejtën kohë në RTV 21 dhe Televizionin TvR i showt televiziv...

Më Shumë
Arjola Demiri: Femrat e forta, që i përkasin shenjës së Virgjëreshës, e vështirë t’i përballosh!

Arjola Demiri ishte e ftuar së fundmi në emisionin radiofonik “Pardon my French” ku ka folur për jetën e saj...

Më Shumë
Rita Ora nderohet në Shqipëri, merr dekoratën ‘Naim Frashëri’

Këngëtarja e njohur nga Kosova, Rita Ora u nderua  në Tiranë me titullin ‘Naim Frashëri’. Në një ceremoni të organizuar...

Më Shumë
Artistja e skenës muzikore Mimoza Nazarko, me një dedikim të veçantë për Marlon Avdiun në ditëlindjen e tij.

Gëzuar ditëlindjen artist i vogël që tani je bërë i madh! Gjithmonë suksese!- shkruan në faqen e saj në facebook...

Më Shumë
Artan Gashi fillon projektin e ri muzikor së bashku me Riki Production dhe TvR

Shpesh herë pasioni na udhëheq drejt përcaktimit se kush do jemi në jetën  profesionale . Por jo të gjithë e...

Më Shumë
TVR Model Kids në Gjermani - Televizioni TVR hap audicionin e radhës për fëmijët shqiptar në Gjermani

Ky është   edicioni i katërt me radhë që Televizioni TvR organizon projektin e madh televiziv për   fëmijët e moshës 4-9...

Më Shumë
Para Mbrapa

VIDEO PREZANTIME

SPORT

SPORT

Një amerikano-latine përballë kuqezinjve, drejt zyrtarizimit miqësorja në mars

February 13, 2024

Një kundërshtar nga Amerika Latine për Kombëtaren Shqiptare në muajin mars. SuperSport mëson se kuqezinjtë e Sylvinhos do të përballen me skuadrën e Kilit, me shumë gjasa më 22 mars, 3 ditë para miqësores tjetër ndaj Suedisë, e planifikuar për... Më Shumë

MË TË REJAT NGA SPORTI
Kledi Disha dhe Ndue Lleshi dy shqiptarët që po triumfojnë në sportin e MMA-së në Angli / 17 Shkurt 2024 do të përballen me ndeshjen e tyre të rradhës !

Një tjetër eveniment i madh që vjen këtë muaj në Angli me 17 Shkurt për dy luftëtarët tanë shqiptarë  Ndue...

Më Shumë
Boksieri Driton Isenaj fitoi ndaj rusit Artem Karasev

Boksieri shqiptar Driton Isenaj, 24 vjeçar i lindur ne Vjenё, Austri fitoi meçin ndaj boksierit rus Artem Karasev, 31 vjeçar,...

Më Shumë
Takim nostalgjik, Iniesta del me Messin dhe ish-bashkëlojtarët tjerë

Skuadra e Inter Miami sot luan ndeshjen miqësore ndaj Vissel Kobe nga ora 11:00. Legjenda e futbollit spanjoll, Andres Iniesta...

Më Shumë
Leão po e mendon largimin nga Milani, e ardhmja në Premierligë ose në La Liga

Eksperienca e Rafael Leãos në Milan duket se po shkon drejt fundit. Ylli portugez po kalon momente të zbehta në...

Më Shumë
Distria Krasniqi e fiton medaljen e artë në Grand Slamin e Parisit

Distria Krasniqi e ka fituar të premten medaljen e artë në Grand Slamin e xhudos në Parisit - e cila...

Më Shumë
Portieri Karius lidh kurorë me gazetaren e famshme italiane

Loris Karius ndoshta e pati një rënie drastike në karrierën si futbollist, por në jetën private gjërat duket se po...

Më Shumë
Vazhdon shkëlqimi i Granit Xhakës, sërish në formacionin e javës në Bundesliga

Granit Xhaka ka vazhduar me paraqitje të shkëlqyera në elitën e futbollit gjerman Bundesliga me fanellën e Bayer Leverkusenit. Mesfushori...

Më Shumë
Shtyu dhe goditi Leroy Sanen, trajneri kroat i Union Berlin njoftohet me dënimin nga Federata Gjermane e Futbollit

Nenad Bjelica ka lënë në hije të gjithë lojtarët në ndeshjen e Bundesligës mes Bayern Munich dhe Union Berlin që...

Më Shumë
Marku e paralajmëron menjëherë Kongon: Do të pendohet që zgjodhi të përballet me mua

Rivalët e peshës së lehtë, Florian Marku dhe Chris Kongo, kanë rënë dakord të luftojnë njëri-tjetrin këtë vit. Ky meç...

Më Shumë
Shkupi prezanton Xhemal Ibishin dhe një norvegjez

FC Shkupi sot ka zyrtarizuar sulmuesin Xhemal Ibishin si përforcimin e radhës në afatin kalimtar të dimrit. 23 vjeçari ka...

Më Shumë
Granit Xhaka nuk e fsheh synimin e Leverkusenit për titullin kampion

Gjatë ditës së djeshme, skuadra e Bayern Munich ëshë befasuar në shtëpi duke u mposhtur nga Werder Bremeni me rezultatin...

Më Shumë
Arbër Elshani : Një yll i boksit në Slloveni

Arbër Elshani  një emër i spikatur  në skenën ndërkombëtare të boksit. Ai është 23 vjeçar, i lindur në fshatin Leshan...

Më Shumë
Wenger i jep udhëzime Arsenalit për transferimin e Benzemas, francezi mund të rikthehet në Evropë

Ish-trajneri legjendar i Arsenalit, Arsene Wenger, ka thënë se Karim Benzema duhet të jetë nënshkrimi i preferuar i klubit gjatë...

Më Shumë
Kupa e Botës “Katar 2022”: Cilat janë rregullat për gjuajtjet e penalltive?

Të hënën, FIFA prezantoi rregullat që do të përdoren në Kupën e Botës “Katar 2022” në rast të gjuajtjes së...

Më Shumë
Michael Carrick zyrtarizohet si trajner i skuadrës së njohur angleze

Legjenda e Manchester United, Michael Carrick është emëruar trajner i ri i Middlesborough. Kjo do të jetë pozita e parë...

Më Shumë
Courtois mungon në derbin ndaj Barcelonës

Courtois do të mungojë në një nga sfidat më të rëndësishme të “Los Blancos”, transmeton Gazeta Express. Portieri, i cili...

Më Shumë
Rumania e rrezikon përjashtimin nga UEFA nëse s’luan me Kosovën

Federata Rumune e Futbollit ka rënë në hall të madh prejse e kuptoi që Kombëtarja e këtij vendi ka përfunduar...

Më Shumë
Zyrtare: Rashica te Galatasaray, klubi turk publikon edhe pagën e tij për një vit

Galatasaray ka njoftuar se ka arritur marrëveshje me futbollistin dhe klubin e tij, Norëich City Football Club, për huazimin e...

Më Shumë
Berisha: Jemi gati për edicionin e ri

Skuadrat e elitës së meshkujve po vazhdojnë me përgatitje para fillimit të edicionit të ri, ndërsa Prince Caffe Superliga do...

Më Shumë
Pjanic po largohet nga Barcelona, marrëveshja me klubin e ri afër finalizimit .

Miralem Pjanic raportohet se do të largohet nga Barcelona. Pavarësisht se mesfushori boshnjak nuk u largua në afatin e verës,...

Më Shumë
Top 15 transferimet më të shtrenjta që ndodhën në afatin kalimtar veror

Ka përfunduar afati kalimtar veror i vitit 2022 me disa transferime spektakolare që kanë ndodhur gjatë kësaj vere. Shumë skuadra...

Më Shumë
Andi Boka - King of the Bench

" King of the Bench" - kështu e thërrasin Andin shokët dhe të afërmit e tij , peshngritësin e medaljeve...

Më Shumë
Para Mbrapa

INTERVISTA & VIDEO

INTERVISTA & VIDEO

Në Origjina Show e ftuara e radhës poetja Miranda Içi

February 14, 2024

Në edicionin e 53-të me radhë e ftuar në studio është poetja Miranda Içi. Në këtë edicion  ajo flet për qytetin  Gjirokastrën - qyteti i saj i lindjes , fëmijërinë dhe kujtimet që e lidhin me të kaluarën  , nostalgjinë... Më Shumë

MË TË REJAT NGA INTERVISTA & VIDEO
Origjina Show : I ftuar në studio Ylber Zejnullahu - Profil suksesi në Belgjikë

Në edicionin e 52-të me radhë , i ftuar në studio është Ylber Zejnullahu  - profil suksesi nga komuniteti shqiptar...

Më Shumë
Belgjikë : Barack Obama vjen në Flanders për të marrë pjesë në Festivalin e Teknologjisë .

Ish presidenti i SHBA Barak Obama  vjen në Belgjikë në mars për një fjalim në ceremonine e hapjes së festivalit...

Më Shumë
Misioni u krye falë Randy: WW2 veteran i luftës në Belgjikë merr udhëtimin e tij në Normandi

Fleming Randy Buelens ia ka dalë mbanë në synimin e tij për të mbledhur 4,000 euro falë një nisme online....

Më Shumë
Era Hajdari : E ftuara e radhës në Origjina Show.

Në edicionin e 51-të me radhë të Origjina  Era Hajdari - Profil suksesi i shqiptarëve në Belgjikë . U bisedua...

Më Shumë
A është normale të flasësh me veten, sipas psikologëve

Ju mund të keni një rreth të gjerë miqsh, kolegësh me të cilët bëni diskutime, dërgoni mesazhe darkave, shkëmbeni ide...

Më Shumë
Shoh mamin që flet me foton e tij : Ronela Hajati prek me rrëfimin për të atin

Këngëtarja e njohur, Ronela Hajati ka prekur me rrëfimin për humbjen e babait të saj. E ftuar në ‘S’e Luan...

Më Shumë
Nesër mbahet koncerti i Filharmonisë së Kosovës dhe dirigjentit Eriks Esenvalds Festivali Tradicional i Komedisë “MittrixFest” fillon së shpejti

Janë caktuar datat që do të mbahet festivali tradicional i komedisë në Mitrovicë. Këtë vit edicioni i 12-të i këtij...

Më Shumë
Farmacistja shqiptare që u shpall Miss Gjermania: Jeta ime ka ndryshuar, kam marrë shumë oferta

Arlinda Prenaj është shqiptarja që ka rrëmbyer dy herë kurorën e të bukurës shqiptare. Me profesion, ajo është farmaciste, por...

Më Shumë
Para Mbrapa

SHËNDETËSI

SHËNDETËSI

Çfarë duhet t’i shtoni kafesë nëse doni shëndet të mirë të zemrës

February 15, 2024

Ngrini dorën nëse dhe ju bëni pjesën në listën e njerëzve që nuk e fillojnë dot ditë pa një filxhan kafeje! Për shumë prej nesh është një domosdoshmëri absolute kur bëhet fjalë për rutinën e mëngjesit. Është e vërtetë që... Më Shumë

MË TË REJAT NGA SHËNDETI
Sa ujë duhet të pimë në ditë?

Shumica e njerëzve nuk pinë ujë të mjaftueshëm. Edhe pse nuk është mirë, është gjithashtu një gabim i madh ta...

Më Shumë
Mbani gripin larg vetes, tani që të gjithë janë me grip!

Jemi zyrtarisht në sezon virusesh prandaj me cilindo takoheni sigurohuni të mbani “distancën e sigurisë”. Ndoshta është e pamundur “t’i...

Më Shumë
Gjumashët kanë nivele të larta të “kolesterolit të keq

Individët e shtyrë në moshë të cilët flenë shumë orë, kanë një nivel të lartë të LDL-kolesterolit (“kolesterolit të keq”)...

Më Shumë
Sa orë gjumë duhet të bëjnë bebet?

Rekomandimet për orët e nevojshme të gjumit tek fëmijët fillojnë me 16 orë tek foshnjat dhe të paktën tetë orë...

Më Shumë
Amerikani i cili qëndron brenda “mushkërive të hekurta”, për 70 vite po frymëzon miliona njerëz – ka arritur të kryej fakultetin dhe shkruaj libër

Paul Richard Alexander, njeriu që ka jetuar brenda një mushkërie hekuri për shtatë dekada, ka një diplomë të fakultetit juridik...

Më Shumë
Zakone të këqija që dëmtojnë shikimin tuaj

Sytë janë një nga organet tona shqisore më të rëndësishme dhe më të vlefshme. Ato na mundësojnë të shohim botën...

Më Shumë
OBSH alarmon për rritjen e rasteve të fruthit në Evropë, IKSHPK: Po punojmë të identifikojmë fëmijët të cilët nuk kanë marrë vaksinën MMR

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka marr masa pas alarmimit nga Organizata Botërore e Shëndetësisë për rritjen e rasteve me...

Më Shumë
Fuqia e qetësisë, një praktikë që largon stresin

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, niveli i zhurmës që na bombardon në përditshmëri është një faktor i rëndësishëm që dëmton...

Më Shumë
Kur teshtini apo kolliteni bëni një gabim të madh

Kur teshtini duhet t’i mbroni personat në afërsinë e drejtpërdrejtë, por edhe të kujdeseni për veten Kur teshtini apo kolliteni,...

Më Shumë
Shprehitë që i keni, por që janë duke jua dëmtuar veshkat

Roli i veshkave është filtrimi i gjakut, absorbimi i mineraleve nga ushqimet që i konsumojmë, lirimi i hormoneve dhe detoksikimi...

Më Shumë
Nëse e konsumoni për të humbur peshë, njihuni me rreziqet e pirjes së ujit me limon çdo ditë

Limonët kanë shumë acid, dhe konsumimi i tepërt i ujit me limon mund të rezultojë në shpërbërjen e smaltit të...

Më Shumë
Pastrojnë organizmin, forcojnë imunitetin dhe rigjenerojnë mëlçinë: 10 mbrojtësit e shëndetit

Ju prezantojmë ushqimet që do t’ju ndihmojnë për të pastruar dhe rigjeneruar mëlçinë, si dhe për të rivendosur funksionimin e...

Më Shumë
Cilat janë 11 llojet e depresionit dhe çfarë duhet të dini rreth tyre

Cilat janë 11 llojet e depresionit dhe çfarë duhet të dini rreth tyre Depresioni mund të shfaqet në disa mënyra....

Më Shumë
Pija ‘më e mirë’ për diabetin – ul nivelet e larta të sheqerit në gjak me 30 për qind

Diabeti i tipit 2 mund të jetë i mirë ose shkatërrues në varësi të mënyrës se si reagoni ndaj tij....

Më Shumë
Para Mbrapa

TEKNOLOGJI

TEKNOLOGJI

ChatGPT me një aftësi të re

February 15, 2024

Chatbot i ChatGPT është aftësuar për të mbajtur mend, që do të thotë se do të jetë në gjendje të “kujtojë” bisedat e mëparshme për t’i bërë ato edhe më të dobishme për përdoruesit. Funksioni i ri është aktualisht në...Më Shumë

MË TË REJAT NGA TEKNOLOGJIA
Popullsia e medias sociale arrin në pesë miliardë

Numri i përdoruesve aktivë në median sociale është rritur në mbi pesë miliardë, e barabartë me afërsisht 60% të popullsisë...

Më Shumë
Shqipëria dhe Egjipti do të lidhen me një kabull optik nënujor

Si kabulli i parë optik nënujor që lidh dy vendet, ai do të shtojë më shumë diversitet në Mesdhe dhe...

Më Shumë
Çfarë ndodh kur nuk mund ta hapim derën e veturës, një metodë e fshehtë që nuk e keni ditur

Shumica e makinave të reja mund të çaktivizohen apo të hapen me shtypjen e një butoni të thjeshtë që është...

Më Shumë
YouTube thotë se ka 100 milionë përdorues me pagesë

Google tha ditën e sotme se YouTube ka më shumë se 100 milionë përdorues me pagesë në YouTube Music dhe...

Më Shumë
Musk implantoi çipin e parë të Neuralink tek njeriu, por a mund të hakohet kjo teknologji dhe çfarë rreziku paraqet kjo?

Titani i teknologjisë, Elon Musk ka njoftuar sot se kompania e tij Neuralink ka realizuar me sukses implantin e çipit...

Më Shumë
Shqiptari nga Kosova që bëri histori me projektimin e Illyrian TSX, makinës që do të jetë në mesin e pesë më të shpejtave në botë

Shqiptarët po shkruajnë histori në industrinë e automobilave, madje jo të një kategorie të zakonshme, por atë të hiper-makinave. Në...

Më Shumë
Shkencëtarët janë afër prodhimit të karburantit nga uji i ndotur

Shkencëtarët e Institutit Politeknik Worcester (WPI) kanë ndërmarrë një hap të rëndësishëm drejt vizionit të tyre për zhvillimin e një...

Më Shumë
Telekomi i Kosovës blen 1.3 milionë euro të drejtën e transmetimit të kanaleve të Digitalb

Telekomi i Kosovës do ta paguajë muaj për muaj operatorin kabllor nga Shqipëria, DigitAlb, për transmetimin e përmbajtjes së saj...

Më Shumë
Përdoruesit e Youtube-s të shqetësuar për ngadalësimin e faqes – dyshojnë se platforma po e bën qëllimisht

Së fundmi, Youtube është ngadalësuar dhe është bërë pothuajse e papërdorshme për shumë përdorues, shqetësim ky për të cilën platforma...

Më Shumë
Snapchat tashmë lejon prindërit të bëjnë kufizime për fëmijët e tyre

Prindërit tani mund të shohin gjithashtu nëse adoleshenti i tyre po ndan vendndodhjen e tyre me miqtë e tyre në...

Më Shumë
Musk thotë se nuk e përjashton mundësinë e falimentimit të Twitter

Pronari i ri i Twitterit, Elon Musk, ngriti të enjten mundësinë e falimentimit të platformës së mediave sociale, duke mbyllur...

Më Shumë
Është radha e TikTok të kopjojë Instagram

Me këtë përditësim përdoruesit e TikTok mund të ndajnë disa foto në  një postim të vetëm dhe të shtojnë përshkrime...

Më Shumë
Instagram gjobitet në Evropë për përpunimin e të dhënave të fëmijëve

Është më e madhja vendosur ndonjëherë ndaj një kompanie të medias sociale bazuar në ligjin e GDPR pas asaj prej...

Më Shumë
Twitter bën atë çfarë e kishte refuzuar për vite me radhë

“Edit Tweet” do tu mundësojë përdoruesve të ndryshojnë përmbajtjen e një cicërime për deri në 30 minuta nga momenti i...

Më Shumë
Para Mbrapa

FUN

FUN

Pëllumbi i dyshuar për spiunazh u lirua pas tetë muajve nga policia indiane

February 4, 2024

Një pëllumb i akuzuar si spiun kinez është liruar përsëri të fluturojë në natyrë. Zogu u ndalua nga policia vitin e kaluar afër një porti në Mumbai. Ai dukej i dyshimtë pasi këmbët i ishin lidhur me dy unaza që... Më Shumë

QESH & NGJESH
Burrat mendojnë se gruaja po flirton – shikoni reagimet e tyre në kamerën e fshehur

Një kamera e fshehtë zbulon sekretet e sjelljes njerëzore dhe regjistron reagimet më të sinqerta, spontane të njerëzve. Më së...

Më Shumë
E teproi me qebapa, burri thirri emergjencën në Uells

Shërbimet e urgjencës në Mbretëri të Bashkuar kanë publikuar listën e thirrjeve më të çuditshme emergjente që kanë pranuar autoritetet...

Më Shumë
Pasagjeri mbeti në tualetin e aeroplanit – ekuipazhi i shkroi një letër gjersa ishte i bllokuar

Një pasagjer po fluturonte me linjën ajrore indiane, SpiceJet kur mbeti i bllokuar në tualetin e aeroplanit për më shumë...

Më Shumë
Mark Zuckerberg ka zbuluar detaje rreth projektit të tij të fundit

Shefi i kompanisë teknologjike Meta, Mark Zuckerberg, ka publikuar detaje rreth projektit të tij të fundit. Me një foto të...

Më Shumë
Para Mbrapa